Uzm.Dr.Metin Okucu / 13.01.2020

Sağlık kiloyla ölçülür mü?

Image by zuzyusa from Pixabay

En büyük yanılgı ile başlayalım. Biz doktorlar için ve hatta moda dergileri veya instagram için kilo her şey! Bir tartı aletinde çıkan iki rakam üzerinden edilen bir ton teşhis,tedavi ve tavsiyeler yapılıyor. Geçerli mi? Vücut kitle endeksi dediğimiz bir ölçüm var. Sadece kilo ve boyunuzdan hesaplanıyor ve iki rakam ile normal insan veya anormal kilolu,obez damgası alıyorsunuz. Ve sonrası tüm hayatınız hem evde,hem sokakta ama asıl doktorun yanında bununla mücadele etmekle geçiyor. Tartı obez derse yandınız. Artık tıbben her türlü hastalık riskiniz artmıştır, diyet ve hatta ilaç tedavileri başlanır. Ama gerçekler böyle değil.

Normal kiloda ama şekeri,kan yağları,tansiyonu yükselmiş ve karaciğer yağlı olmak mümkün. Normal kiloda ama sigara içen ve hiç egzersiz yapmayan ve bütün gün oturan biri olmak da.  Aksine fazla kilolara rağmenşeker,tansiyonu kolesterolü normal ve  sağlık için yapılması gereken her şeyi yerine getiren biri olmak da . Eğer sadece tartıya bakarsak bunların hiç birini göremeyiz. Her aynı kilonun içindeki beden farklıdır.Özetle kilonuz hayat tarzınızın da aynası değildir. Evet kiloların bazı hastalıklarla ilişkisini biliyoruz ama çarelerimiz de yok değil.

Hele ön yargılar asla olmamalıdır. Kilo almaya başlayan birine az ye ,çok spor yap demek gibi içi boş tavsiyelerden kaçmalıyız. Az yiyerek,çok yürüyerek kilo verilseydi bu yazıya da gerek kalmazdı. Herkes kolayca kuş gibi hafiflerdi. Daha da önemlisi kilo almaya başlayan birinin hayatında olumsuz neler olup bittiğini bilmeden,düşünmeden yapılan tavsiyeleri kendimize saklamalıyız. Buna arkadaşlar, televizyonlar ve dergiler de dahil.

Submit a Comment

Must be required * marked fields.

:*
:*

Eylül 2020
P S Ç P C C P
« May    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930